Šlajchandy aneb apeluji na současné děti

19. února 2016 v 19:14 | Petz/Mýval |  Soukromý život ala nudné věci
Zdravím všechny! :)
Přemýšlela jsem o tom, jaký bych měla udělat můj "první" článek na tomto blogu. Mělo by to být něco veselého.
,,Něco, co nebude předmět pro žhavou, nenávistnou diskusi" říká tiše můj hlas v hlavě.
Ale bobužel mám velmi komplikovanou povahu, takže pokud mě něco opravdu rozzlobí, musím zareagovat. Vybít emoce. Lev se bohužel nezapře :)

Čím bych začala? Že se svět sběratelství změnil. Blogy se rozpadly a celá komunita se přesunula na Facebook.
A to je ten problém. Spoustu lidí odešlo, ale spoustu lidí zase přišlo. Ale... jakých lidí? Toť otázka.
Nazývám je ,,Šlajch army", což je ale trochu nepřesný název, protože nemusí sbírat jen modely této značky.
Do této kategorie pomyslně nezařazuji všechny nově příchozí, ale prostě taková ta malá děvčátka, kterým snad ještě nebylo ani 13, maminka před nimi zametá cestičku a myslí si, že snědla všechnu moudrost, ačkoliv pravidla pravopisu se jim do mozkovny jaksi nevešla. Taková ta děvčátka, která s klidem hodí model do popelnice, když ztratí o ně zájem, protože je to jen ,,laciná hračka" a ,,už to ve třídě nefrčí". Taková ta děvčátka, která si prostě nemůžou připustit, že je někdo lepší než ony, nebo někomu nepřejí úspěch, když má zrovna někdo lepší výtvor než ony. Taková ta děvčátka, která prostě musí za každou cenu nevybočovat z davu. Taková ta děvčata, která chtějí, abychom hodnotili jejich výtvory, a negativně reagují na jakoukoliv kritiku. Taková ta děvčata, ale ne všechna, má ráda koně jenom proto, že je jezdit teď ,,populární"- protože výrok ,,Kůň je přeci víc než prase, protože se na něm dá jezdit" nebo ,,Když se na koni nedá jezdit, musím ho prodat" z úst fakt normální člověk vypustit nemohl, omlouvám se. Taková ta děvčata, která si myslí, že když je od nás dělí několik drátů a asi 200 km, tak si mohou dovolit cokoliv- protože Facebook je vlastně jedno velké hřiště a se všemi si můžeme hrát na ,,ba" a ,,neba". Dokonce i se staršími, protože přece je to jen změť písmenek a prazvláštních obrázků, můj život nějaká ta kyberšikana či neuctivé jednání neohrozí. Jasně, každý dělá chyby, ale všechno má své hranice, což by si ta děvčata měla uvědomit.
Nemám s dětmi problém, naopak, mám je strašně ráda. Sama jsem ještě dítě, ne o moc straší než ona ta děvčata, a musím se přiznat, že na Facebooku jsem se začala angažovat pár měsíců před třináctými narozeninami, Twaila to samé. Ale sakra, viděla některá z vás, že bychom někoho urážely, spamovaly skupinu nesmyly a jednaly velice neuctivě? Ne (pokud jsem tedy já řekla něco, co se vás dotklo nebo vás to urazilo, tak se velmi omlouvám!) Měla jsem, a stále ještě mám, velký respekt ke starším sběratelkám. Je fakt, že jsem tu mezi vámi skoro krásných 5 let (sch-horse.blog.cz), ale pořád jsou tu lidé mnohem starší a zkušenější. A je mnohem víc takových sběratelek v mém věku a všechny se chovají skvěle :) I mezi těmi novými se najde několik mladších, a přesto slušných a fakt skvělých holek, které mají koně ze srdce rády a plní si tak sen, protože třeba vlastního mít nemůžou. Určitě je jich mnoho i mimo naši komunitu, mladších, a tak to má být! :) Ale proč jich je tak málo?
Upřímně si myslím, že to je prostě výchovou nového tisíciletí, kdy je dětem dovolováno vše, kdy rodiče nad dětmi nedrží pevnou hůl, protože chtějí být prostě moderní. Mažou jim med kolem pusy, kupují jim na co pomyslí, netrestají je- tedy až na vypnutí wi-finy, to je přeci konec světa, rodiče je týrají a musí utéct z domova. Fracci. Otázkou je, co budou dělat, až budou dospělé, jestli se v pubertě nezmění? Budu doufat, že z toho vyrostou. Ale to už asi není má starost :)
Abych to shrnula (pro ty, kterým se to nechce číst): Jsou to děti, které jsou z domova zvyklé na určitý typ názorů, na určitý druh chováni, a nejsou zvyklé, že s tím názorem celé okolí souhlasí. Jsou zvyklé, že rodiče je za všechno chválí, nemají žádné hranice. Vytvoří si- nebo spíš rodiče a rodina jim vytvoří- ideály sebe samých a okolního světa, který je jim vnucován. Jelikož z toho všeho nemají ještě rozum, řídí se tím, co jim je pro ně "normální". Problém nastává, když takto malé děti s liberální výchovou se připojí na internetovou sociální síť- konkrétně třeba do "naší" sběratelské skupiny. Je to odlišná skupina lidí, než na kterou jsou zvyklí. Mnoho nových tváří různých věkových kategorií, barev pleti, náboženského vyznání, sexuální orientace (když už jsem u toho, nejsem heterosexuál, pěkně maskovaný coming-out, že? :DDDD) či prostě odlišných názorů a priorit. Najednou je to spousta věcí, na které nejsou zvyklé, a malé děti prostě nemají rády odlišné věci, nebo když někdo dělá věci, na které nejsou zvyklé. A dochází ke konfliktu. Myslím si, že sociální sítě by měly být povolené až tak od patnácti let, protože to už má člověk větší rozhled a dokáže si udělat názor sám. Mě to do toho "víru" nových informací vtáhlo taky a myslím si, že to bylo moc brzy... a že jsem se tak vlastně tak trochu připravila o dětství a stala se závislou...
Moc se omouvám, je to takový nic moc článek, který vlastně nemá pointu a nemá hlavu a patu, ale prostě jsem se nad tím musela pozastavit a nějak to ze sebe dostat... Budu ráda za jakýkoliv názor na tuto problematiku, a slibuji, že příště už bude článek "normálního ražení" :) Zatím se mějte~
Krasavice Shireen :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Haník Haník | 19. února 2016 v 19:42 | Reagovat

Vítej!
Jak jsi psala, trochu pesimičtější článek na začátek, ale souhlasím s tebou a máš úplnou pravdu! Ale i tak se to docela hodí, je dobře, že jsi shrnula do jednoho článku sběratelství některých malých holek.
O to víc si vážím mladších sběratelek, které jsou rozumné. :)

2 Twaila Twaila | Web | 19. února 2016 v 19:54 | Reagovat

Naprosto souhlasím :) Taky mě to štve, ale vysvětli jim to...Ony si nedají říct. Doufejme, že časem zmoudří :D

3 jeife :) jeife :) | 19. února 2016 v 19:55 | Reagovat

Naopak. Skvělej článek :)

4 Dmity Dmity | Web | 20. února 2016 v 13:50 | Reagovat

I když nejsem velký zastánce dlouhých článku (protože jsem vážně neskutečně líná :D), tak jsem ho dočetla až do konce a nezbývá mi než souhlasit a doufat, že to někdy nebude horší :)
PS. Docela jsem se u toho i pobavila :D

5 Trmalka Trmalka | 20. února 2016 v 22:10 | Reagovat

Souhlasím, sice mi ještě 13 nebylo, ale naprosto souhlasím, kdybych měla to štěstí tak už do "Šlajch army" patřím dávno taky. Ale bohužel.. dovolit si to nemůžu 😞

6 Šíša Šíša | E-mail | Web | 22. února 2016 v 14:50 | Reagovat

Nj, dnes už se člověk bojí plácnout dítě přes zadek, protože by šel pomalu sedět, za to že ho týrá :/ Ne, že bych byla pro mlácení, ale výchovný pohlavek ještě nezabil :D

7 Leník Leník | Web | 22. února 2016 v 21:37 | Reagovat

Vítej zpět! Krásně si to napsala, úplně s tebou souhlasím. Já mám radši blog než FB. Tady se aspoň nikdo nehádá apod.. :)

8 MartinH MartinH | Web | 24. února 2016 v 7:57 | Reagovat

Výborný článek! Rozhodně bych nepsal, že nemá pointu, protože je tomu právě naopak :) A mimochodem... češtinářsky naprostá pastva pro oko!! Děkuji! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama